Şalt Koruma
Bobine elektrik verildiğinde kapalı durumdaki kontakları açan, açık durumda olan kontaklarını da kapatan ve tüm bu işlerde görevli olan; bunların yanında kumanda edilebilen elektromanyetik anahtarlar kontaktör olarak adlandırılır. Kontakların açılması ve kapatılması işlemi kontaktör bobini vasıtasıyla sağlanır. Termik röle ile birlikte kontaktör kullanılması durumunda cihazları ve sistemleri oluşabilecek aşırı yük akımlarından koruyucu bir yapı sergiler. Kontaktörler alçak gerilim sistemlerinde kullanılmaktadır. Kontaktör mekanizması normal akımda kumandasında mevcut olan devreyi açıp kapattığı gibi aşırı düzeydeki akımları da kesme görevi üstlenmektedir. Alternatif gerilimde çalışması ve yüksek gerilim ve akım değerlerini kontrol etme özelliği barındıran kontaktörler bu özellikleri ile rölelerden ayrılmaktadır. Bu yazımızda gelin kontaktör seçimine daha yakından bakalım.

Kontaktör Nasıl Bağlanır?

Kontaktör bağlantı şeması doğrultusunda kontaktörün sabit durumda bulunan giriş barasına sigorta çıkışından gelen enerji kablosu bağlanır. Kontaktörün üzerindeki çıkış barasından çıkan kablo motorun ya da alıcıların giriş klemenslerine bağlantısı gerçekleştirilir. Bu şekilde kontaktör bağlantısı gerçekleştirilmiş olur. Klemens hakkındaki yazımızı kaçırmayın.

Kontaktör Seçiminde Önemli Hususlar Nelerdir?

Kontaktör seçimi yapılması hususunda öne çıkan en önemli noktaların başında motor gücüne bağlı olarak yük karekteristik büyüklüğünün en iyi şekilde belirlenmesi gelmektedir. Elektrik motoru için kontaktör seçimi yapılırken göz önünde bulundurulması gereken hususlar;

– Kontakların açıp kapama ömrü

– İşletme akımı (le)

– İşletme gerilimi (Ue)

– Kesilebilecek akım (lc)

– Bobin gerilimi

– Çalışma türü

– Kullanma sınıfı

Kafesli Asenkron Motorlar İçin Kontaktör Seçimi

Kafesli elektrik motorları için kontaktör seçiminde, mevcut motor gücü, mevcut çalışma durumu, mevcut çevre sıcaklığı, motor çalışma akımı ve çevre durumu göz önünde bulundurulur.

AC Motorlarda Kontaktör Seçimi; Kontaktör seçimi kullanım alanlarına göre yapılır. Kesme akımı, açma akımı ve güç etkeni kontaktörün hangi sınıftan olduğu bir başka ifade ile AC akımında mı çalışacağı yoksa DC akımında mı çalışacağı durumu belirleyici bir rol üstlenmektedir.

Bilezikli Asenkron Motorları İçin Kontaktör Seçimi; Bilezikli asenkron motorları için kontaktör seçimi yapılırken stator ve rotor devresi dikkate alınarak yapılır. Stator devresi, termik akımına göre, rotor devresi için yapılacak olan seçim için, motor kalkışına, ara kontaktörün ve topraklamanın olup olmaması durumuna göre seçilir.

Kontaktör Çeşitleri Nelerdir?

Kontaktör üretimi ve akım cinsine bununla birlikte sınıfına göre kontaktör çeşitleri şunlardır;

Akım cinsine göre kontaktör türleri;

– Alternatif akım kontaktörleri

– Doğru akım kontaktörleri

Üretim durumuna göre kontaktör türleri;

– Basınçlı havalı kontaktörler

– Elektro- pnomatik kontaktörler

– Elektromanyetik kontaktörler

Sınıflarına göre kontaktör türleri;

 • AC1 = Isıtıcılardaki aktif yükler için kullanılır.
 • AC2 = Nominal akımın 2,5 katı çeken özellikteki motorlarda kullanılır.
 • AC3 = KAfesli asenkron motorlarda yürüyen merdivenler, konveryörler, soğutucular, pompalarda kullanılır.
 • AC4 = Kesik çalıştırmalarda, motorlarda yol verme sırasında nominal akımın 5,6 katı akım çekme özelliğine sahiptir. Kontaktör kontakları açma ve kapama işlemi gerçekleştirir.
 • AC5a = Deşarj lambalarında kullanılır.
 • AC5b = Akkor tipi lambalarda kullanılır.
 • AC6a = Trafoların devreye alınması işleminde kullanılır.
 • AC7a = Endüktüf yükleri az olan ev aletlerinde kullanılır.
 • AC7b= Endüktüf yükleri az durumda olan ev aletlerinde kullanılır.
 • AC8a= Aşırı yük altında olan dinjöktör gibi manuel olarak kurmalı sistemlerde ve soğutucularda kullanılır.
 • AC8b= Kompresör motorlarında kullanılır.
 • DC Kontaktör Tipleri;
 • DC1 = Fırınlar ve ısıtıcılarda kullanılır.
 • DC3 = Şönt motorlarda, yavaş hareket eden doğru akım motorlarında ve dinamik frenleme sisteminde kullanılır.
 • DC5 = Yavaş hareket eden doğru akım motorlarında, dinamik frenleme sisteminde ve seri motorlarda kullanılır.
 • DC6 = Flamalı akkor lambalarda kullanılır.

Yazar

Saypro

Dünya devlerinin global tecrübesini yerel tecrübemizle birleştirerek çıktığımız bu yolda, kısa bir zamanda birçok projeye imzamızı attık. Verdiğimiz hizmetin kalitesini sağladığımız ürünlerin çeşitliliği, verimi ve yalınlığı ile birleştirdiğimizde ortaya çıkan sonuç herkesi fazlasıyla memnun etti. Bu vizyonla Saypro olarak, elektriğin olduğu her yerde sizlere en iyi çözümü sunmak için tüm gayretimiz ile çalışmaya devam ediyoruz.

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir