Şalt Koruma

Alçak gerilim parafudrları sistemlerimizi ani aşırı gerilim ve yıldırım darbelerine karşı koruyan, tesislerimizde bulunması gereken en önemli koruma cihazlarının başında gelir. Ülkemizde henüz önemi kavranamamış ag parafudrların kullanılmaması nedeni ile başta kamera, otomasyon hatları, UPS, bilgisayarlar, panolar yanmakta her yıl milyonlarca zarar oluşmaktadır.

Bunları Biliyor musunuz?

-Almanya’ya yılda ortalama 450.000 adet cihaz aşırı gerilim kaynaklı hasar görüyor.

-Yıldırım düştükten sonra  2kmlik bir alanda etki eder.

-Düşen yıldırımların %80i 30 ile 40 kA arasındadır.

1-Dış Yıldırımlık Sistemleri Elektriksel Koruma Yapmaz

Paratoner, yakalama ucu gibi dış yıldırımlık sistemleri sadece yıldırımın fiziksel etkilerine karşı koruma yapar. Dış yıldırımlık sistemleri tarafından yakalanan yıldırım darbeleri, tesisinize yönelecek ve muhtemelen cihazlarınıza zarar verecektir. Bu nedenle başta ana panonuz olmak üzere Tip 1/Tip 1+2 yıldırım koruma parafudru kullanmanız gerekmektedir.

2-Yıldırım Darbesinin Sürekliliği

Yıldırım darbesi çoğu zaman düştüğü yerde sönümlenmez, aksine yıldırım düştükten sonra 2 kmlik bir çapta etki edebilir. Yukarıdaki görselden de görebileceğiniz gibi yıldırım saçaklı bir şekilde de tesisinize düşebilir. Bu da aslında çok büyük bir alana dağılmış tesislerde riskin daha çok olduğunu gösterir.

3-Ani Aşırı Gerilimler

Fabrikalarda birçok cihaz ve sistem birlikte eş güdüm içinde çalışır. Kaynak makinesinden tutunki; floresanlı lambaya birçok cihaz ani iç aşırı gerilime neden olur. Harmonikler,  anahtarlama ve şalt hareketleri, elektrostatik kuplajlar, gerilim dalgalanmaları fabrikanızdaki hassas cihazların ani aşırı gerilim kaynaklı arızalanmasında birinci etkendir. Bu nedenle Tip 2 ani aşırı gerilim koruma, Tip 3 hassas koruma parafudrları cihazlarımızı korumakta son derece önemlidir.

4-Kuplaj Etkileri

Kuplaj etkileri nedeniyle oluşan aşırı gerilim darbeleri, özellikle organize sanayi bölgelerinde sıklıkla görülen bir durumdur. Kuplajın oluşturacağı akım eğer yeterli seviyeye ulaşırsa, bir manyetik alan yaratır ve bu manyetik alan başta kartlı sistemler olmak üzere sistemlere zarar verebilir.5-Hassas Elektronik Cihazların Çokluğu

Bir fabrikada PLC ve otomasyon sistemlerinden, kamera ve haberleşme hatlarına birçok hassas elektronik cihaz bulunur. Bu cihazlar asla duramayacak veya arıza yapamayacak kadar önemlidir. Bu nedenle bana bir şey olmazdan ziyade, doğru ürün seçimi ile birlikte yıldırım ve aşırı gerilim darbelerine karşı tam koruma sağlanmalıdır.

 

Yazar

Saypro

Dünya devlerinin global tecrübesini yerel tecrübemizle birleştirerek çıktığımız bu yolda, kısa bir zamanda birçok projeye imzamızı attık. Verdiğimiz hizmetin kalitesini sağladığımız ürünlerin çeşitliliği, verimi ve yalınlığı ile birleştirdiğimizde ortaya çıkan sonuç herkesi fazlasıyla memnun etti. Bu vizyonla Saypro olarak, elektriğin olduğu her yerde sizlere en iyi çözümü sunmak için tüm gayretimiz ile çalışmaya devam ediyoruz.

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir