Ekran-Resmi-2021-06-08-07.54.03.png

Temmuz 24, 2021by Saypro Elektrik0

Kondansatörler elektronik ve elektrik sistemler için en önemli pasif bileşenlerin başında gelir.  Elektrik sistemlerinin tasarım sürecinin bir parçası olan kondansatörler, daha güvenilir ve sürdürülebilir bir elektrik alt yapısına ciddi katkı sağlarlar. Doğru kondansatörü kullanmak  için, uygulamanın temel gereksinimlerinin ve kondansatörün uygulamadaki kullanım amacının doğru anlaşılması gerekmektedir. Bunun yanında kondansatörlerin; kapasite değeri, boyutları,  anma gerilimi, çalışma sıcaklığı,  uygulanan gerilime karşı olan kararlılığı, anlık akım yeteneği, eş değer seri direnci gibi birçok özelliği bulunmaktadır. Kondansatörlerin genel olarak görevlerini aşağıdaki gibi sayabiliriz.

 • Kuplaj, dekuplaj
 • Filtreleme
 • Enerji depomala
 • Empedans eşleştirme
 • Kompanzasyon
  ve daha birçok uygulama

Tüm dünyada üretilen  elektriğin yaklaşık %10’unun boşa gittiği tahmin edilmektedir. Kondansatörler boşa giden enerjinin engellenmesinde etkin bir yöntemdir. Güç faktörünün düzeltilmesi  enerji performansı iyileştirmenin kolay ve hızlı bir yoludur. Kondansatörlerin uygulanması, tüm elektrik kaynaklarının daha verimli kullanılmasını sağlarken, gücü daha verimli ve kayıpsız kullanmamızı sağlar.

Peki güç kondansatörü seçerken nelere dikkat etmemiz gerekir?

Öncelikle kondansantörün üretildiği malzeme yapısı uzun ömürlü ve sağlam bir sistemin temelini oluşturacaktır. Polipropilen (PP) malzemeden üretilmiş kondansatörler, yüksek darbe işleme kabiliyetine ve düşük kendi kendine ısınmaya sahip bir dielektriğe sahip olurlar. Dahili seri bağlantı 2000V’a kadar gerilim sağlayabilir. Polipropilen, polyesterden daha üstün elektriksel özellikler sergiler. Bazı seriler için çalışma sıcaklıkları 110°C’ye kadardır. Polipropilen kapasitörler endüstriyel uygulamalarda kritik elektrik koşulları için tercih edilmektedir.

Kondansatörlerin oluşabilecek elektriksel şoklara karşı kendi kendini iyileştirme özelliğinin bulunması  ürün seçimini etkileyen bir diğer unsurdur.  Dielektrikler kırılmalar eğer kondansatör tarafından iyileştirilmezse ürün ömrü azalır. Kendi kendini iyileştiren malzemeler, operasyonel bir kullanımdan zarar gördüklerinde orijinal özelliklerini tamamen veya kısmen geri kazanma yeteneğine sahip olan polimerler, metaller, seramikler ve bunların kompozitleridir. Kendi kendini iyileştirme, polimerik kompozitlerde oluşan mikro veya nano düzeydeki çatlakları herhangi bir dış müdahale olmaksızın iyileştirebilen  bir teknolojidir.

Emniyet her alanda olduğu gibi kondansatör seçiminde de oldukça kritiktir. Alçak gerilim güç kondansatörleri aşırı yük durumunda iç basıncın artmasından dolayı patlama veya yanma meydana getirebilirler. Bu durumu engellemek için kondansatörlerde iç basıncın artması ile mekanik olarak plakalar ile klemensler arasındaki bağlantı hattını kopararak kendini bağlı bulunduğu devreden ayırması gerekir. Bu emniyetli bir elektrik sistemi için önemli bir özelliktir.

Epcos kondansatörlerin montajında kullanılan alüminyum gövdeler, belirli bir alüminyum alaşımı ile üretilmiştir,  bu da daha fazla dayanıklılık, daha iyi termal dağılım ve mükemmel bir patlama koruması sunar.


epcos-1280x882.jpeg

Haziran 30, 2021by Saypro Elektrik0

Saypro Elektrik’ten Yeni Bir Adım Daha! Saypro Elektrik her geçen gün arttırdığı ürün gamıyla sizlere anahtar teslim çözümler sunmaya devam ediyor. Dünya’nın Önde Gelen Kondansatör Üreticilerinden EPCOS Artık Saypro Elektrik’de!

Fiyat Listesi İçin Tıklayın

Hızlı fiyat almak için formu doldurun!

  


eatonsaypro.jpeg

Haziran 3, 2021by Saypro Elektrik0

Yeni İş Ortaklıklarımızla Gücümüze Güç Katıyoruz!

Saypro Elektrik olarak sizlere daha geniş kapsamlı ve güçlü çözümler sunmak için iş ortaklıklarımızı her geçen büyütüyoruz. Haziran 2021 itibari ile Dünya’nın önde gelen elektrik firmalarından Eaton Elektrik ile bayilik anlaşması yaptığımızı sizlerle paylaşmak istiyoruz. Bu işbirliği ile siz değerli müşterilerimizi ve ihtiyaçlarını çok daha iyi anlayarak daha başarılı olabilmeleri için yeni fırsatlar yaratmayı hedefliyoruz.

Kurulduğumuz ilk günden bu yana sizlere çok yönlü ve kapsayıcı bir çözüm sunmak için bütün gayretimizle çalıştığımızı bir kere daha bildirmek istiyoruz. Dünya devlerinin tecrübesini yerel tecrübemizle birleştirerek çıktığımız bu yolda birçok başarıya daha çözüm ortaklarımız ve siz bayilerimizle birlikte adım atacağımızdan emin olabilirsiniz.

Eaton Elektrik Hakkında

Eaton’ın misyonu, güç yönetimi teknolojilerini ve hizmetlerini kullanarak yaşam kalitesini artırmak ve çevreyi iyileştirmektir. Eaton; müşterilerine elektrik gücünü, hidrolik gücü ve mekanik gücü daha verimli, güvenilir ve sürdürülebilir bir şekilde etkin olarak yönetmelerine yardım eden enerji verimliliği çözümleri sağlamaktadır. 2020 yılında 17.9 milyar $ gelir elde eden Eaton, ürünlerini 175’ten fazla ülkedeki müşterilerine sunmaktadır. Bu konuda daha fazla bilgi almak için, www.eaton.com adresini ziyaret ediniz.

 


uygulama-1280x933.jpeg

Mayıs 14, 2021by Saypro Elektrik0

AC  sürücüler, motor hız kontrolörleri olarak rollerinin yanı sıra motor koruma cihazları olarak da çalışabilir. Bazı değişken frekanslı sürücüler,  üretici tarafından önceden kurulmuş kısa devre korumasına sahiptir. Bu sigortaların seçimi ve boyutlandırılması, bir arıza durumunda yarı iletken koruması için kritiktir. Bir arıza durumunda sigortaların hızlı çalışmasını sağlamak için değişken frekanslı sürücü için sigortaları takarken veya değiştirirken VFD üreticisinin tavsiyelerine uyulmalıdır.

Çoğu ac sürücü uygulamasında, VFD’nin kendisi motor için aşırı yük koruması sağlar. Bununla birlikte, besleme kablosu değişken frekanslı sürücü yerleşik koruması ile korunamaz. VFD’ler, aşağıdakiler gibi birçok karmaşık koruyucu işlevi içerir:

 • Akım sınırlaması ve aşırı akım koruması
 • Kısa devre koruması
 • Düşük gerilim ve aşırı gerilim koruması
 • Toprak hatası koruması
 • Güç kaynağı faz hatası koruması
 • Motor sargı sıcaklığını algılayarak motor termal koruması

Değişken frekanslı bir sürücü aşırı yük koruması için onaylanmadığında veya VFD’den birden fazla motor beslendiğinde, bir veya daha fazla harici aşırı yük rölesi sağlanmalıdır. En yaygın uygulama, üç fazı da koruyacak ve tek fazlamaya karşı koruyacak bir motor aşırı akım rölesi kullanmaktır.

AC motorlarda, yükü tahrik eden motor yerine yük yavaşlama sırasında motoru çalıştırdığında aşırı enerji üretilir. Bu enerji VFD’ye geri döner ve artan bir DC bara voltajına neden olur. Bu voltajı çok yükselirse, VFD hasar görür. Tasarıma bağlı olarak, değişken frekanslı bir sürücü bu fazla enerjiyi dirençler aracılığıyla veya AC besleme kaynağına yönlendirebilir.

Dinamik frenleme kullanıldığında, VFD, fazla enerjiyi absorbe etmek için DC baraya bir frenleme direnci bağlar. Daha küçük güçteki motorlar için direnç, VFD’nin içine yerleştirilmiştir. Frenleme dirençleri, artan ısı yükünü dağıtmak için daha büyük güce sahip motorlar için kullanılır.


conveyor-1280x768.jpeg

Mayıs 5, 2021by Saypro Elektrik0

Gıda paketleme uygulamaları ve bunun yanında e-ticaretin hızla artması ile konveyör sistemlerine olan talebi giderek arttırıyor. Verimli bir üretim veya hatasız bir lojistik faaliyetinin temelinde hız kontrol cihazları yer alıyor desek hata etmiş olmayız. Bu yazımızda ac sürücülerin konveyör hatlarına ne gibi avantajlar getirdiğini inceliyoruz.

Uygulamanızı Çeşitlendirin

İyi bir hız kontrol cihazı konveyör hatları için farklı uygulamalar sunar. Açık veya kapalı döngü uygulaması ile  motora istenen hız ve torkta çalışması için hangi çıktının verileceğini seçebilirsiniz. Dahası, modern sürücüler üç fazlı senkron motorların yanı sıra asenkron motorlar ve relüktans motorlarla da eşleşebilir. İkinci motorların verimliliği artırdığı ve enerji tasarrufu sağladığı görülmüştür.

Daha Dijital ve Yönetilebilir Sistemler

Günümüz otomasyonunda haberleşme artık her şey. Günümüzün gittikçe artan bağlantılı endüstriyel ortamlarında güncel kalmak, çeşitli ağ topolojileriyle entegre olabilen ekipman gerektirir. Modern AC sürücüler, üretkenliklerini ve verimliliklerini artırmak için Modbus TCP, Ethernet / IP, ProfiNet, EtherCAT ve Powerlink gibi Ethernet protokolleri gibi taşıma uygulamalarına uyum sağlamak için çeşitli yerleşik standart protokollere sahiptir. Bu da konveyor hatlarınızın otomasyon sisteminize kolayca entegre edilmesini sağlarken, daha dijital ve yönetilebilir bir yapıya sahip olursunuz.

Daha Fazla Güvenlik

AC sürücüler, iş ve işçi güvenliği göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır. Global makine güvenliği standartlarına (yani EN ISO 13849-1) uymak için, standart olarak yerleşik güvenli tork kapatma ve güvenli durdurma kategorisi 1, güvenli durdurma kategorisi 2, güvenli çalıştırma durdurma, güvenli gibi tam bir isteğe bağlı güvenlik modülü yelpazesi bulabilirsiniz. Maksimum hız kontrolü, güvenli sınır hızı,  güvenli yön ve güvenli fren kontrolü ac sürücülerin sunduğu tedbirlerin başında gelir.

Daha Basit ve Ölçeklendirilebilir Sistemler

AC sürücüler, yerleşik işlevlere sahip bileşenlerin sayısını azaltarak konveyör sistemlerini daha modüler ve basit bir hale getirebilir. Örneğin, bir AC sürücüyü belirli bir uygulamaya entegre etmeye yardımcı olan yerleşik programlanabilir mantık işlevlerini kullanarak PLC’ye olan ihtiyacı en aza indirebilirsiniz. Zengin arayüzler, genişletilmiş I/O’lar, darbe dizisi giriş / çıkış kontrolü ve gömülü kodlayıcı seçenekleriyle diğer cihazları da kullanmayarak yerden ve maliyetten tasarruf edebilirsiniz.


son.jpeg

Nisan 16, 2021by Saypro Elektrik3

Yeni Bir Yol Yeni Başlangıçlar mottosu ile 8 Şubat 2021 itibari ile LS Electric’in Endüstriyel Otomasyon – İnverter Distribütörlüğünü üstlendiğimiz bu süreçte, ürünlerimiz stoklarımıza girmekte olup 2021 Yılı Otomasyon (Sürücü) fiyat listemiz yayınlanmıştır. Uzman ve deneyimli kadromuz ve geniş bayi ağımızla ürün seçiminden, projelendirme ve teknik desteğe her zaman Saypro Elektrik ailesi ile iletişime geçebilirsiniz.

Fiyat listesini indirmek için tıklayınız.


3

Endüstri ve elektrik dünyasından son gelişmeler….Kondansatörler elektronik ve elektrik sistemler için en önemli pasif bileşenlerin başında gelir.  Elektrik sistemlerinin tasarım sürecinin bir parçası olan kondansatörler, daha güvenilir ve sürdürülebilir bir elektrik alt yapısına ciddi katkı sağlarlar. Doğru kondansatörü kullanmak  için, uygulamanın temel [...]


Epcos Kondansatörler Saypro Elektrik Kalitesi ile Sizlerle Buluşuyor!
Haziran 30, 2021 Kondansatör

Epcos Kondansatörler Saypro Elektrik Kalitesi ile Sizlerle Buluşuyor!

Saypro Elektrik'ten Yeni Bir Adım Daha! Saypro Elektrik her geçen gün arttırdığı ürün gamıyla [...]

Eaton Elektrik ve Saypro Elektrik’ten Yeni Bir Adım
Haziran 3, 2021 Haber

Eaton Elektrik ve Saypro Elektrik’ten Yeni Bir Adım

Yeni İş Ortaklıklarımızla Gücümüze Güç Katıyoruz! Saypro Elektrik olarak sizlere daha geniş [...]

Eaton Fiyat Listesi
Haziran 1, 2021 Haber

Eaton Fiyat Listesi

Eaton 2021 yılı şalt ve otomasyon fiyat listelerine web sitemizden ulaşabilirsiniz. Eaton Şalt Fiyat [...]

Saypro Ofisi

Atatürk Mahallesi Ertuğrul Gazi Sok. Metropol Plaza C1 Blok Kat:9 No:169
Ataşehir - İSTANBUL
+90 216 593 11 11

www.saypro.com.tr

saypro@saypro.com.tr

Bizi Takip Ediyor Musunuz?

Yeni ürünlerimizden ve kontrol sistemleri konularındaki bilgileri takip etmek için sosyal medyadan bizi takip edebilirsiniz.