Şalt Koruma

MCCB (Moulded Case Circuit Breaker) yani  termik manyetik (kompakt) şalterler bugün endüstriden ofislere birçok tesiste kullanılıyor. Hem tesisimizi hem de o tesisi kullanan insanları korumada oldukça önemli olan bu kompakt devre kesicileri alırken nelere dikkat etmeliyiz birlikte bakalım.

Kompakt tip devre kesicilerden temin edilebilen geniş akım değerleri aralığı, çok çeşitli uygulamalarda kullanılmasını sağlar. MCCB’ler 15 amper gibi düşük değerlerden 2500 Amper’e kadar yüksek değerlere kadar kullanılabilir . Bu, hem düşük hem de yüksek güçte kullanılmalarına izin verir.

MCCB Ne İşe Yarar?

  • Aşırı yüke karşı koruma
  • Nominal değerin üzerindeki akımlar devreden aktığında bunu keser sistemi korur.

Elektrik arızasına karşı koruma

Kısa devre veya hat gibi bir arıza sırasında oluşan yüksek akımlara karşı anında kesme yaparak sistemin büyük oranda zarar görmesini engeller.

Açma-kapama

Bir devrenin açılması ve kapatılması – Bu, devre kesicilerin daha az yaygın bir işlevidir, ancak yeterli bir manuel anahtar yoksa bu amaç için kullanılabilirler.

Bir MCCB alırken öncelikle göz önünde bulundurmamız gerekenler 4 temel etken aşağıdaki gibidir.

► Maksimum çalışma gerilimi
► İzolasyon gerilimi
► Mekanik çalışma (dayanıklılık ve sağlamlık)
► Her çalışma gerilimi için kesme kapasitesi

Kontaklar

Bir MCCB için kontaklar hayati önem derecesine sahiptir. Öncelikle MCCB’in IP koruma seviyesi kullanılacak ortama göre seçilmelidir. Petrokimya, çimento, madencilik gibi alanlarda yüksek toz kontakların yapışmasına neden olabilir. Kontakların kalitesi ve söndürme teknolojisi MCCB ömrü açısından oldukça önemlidir. LS Electric’in patentli özellikle yüksek akımlarda akımı sınırlandırarak kontakların zarar görmesini engeller. Yine ürünün kaliteli gümüş kontakları uzun süre değişmeden kullanabileceğiniz bir ürün ortaya çıkarır.

Yanmaz Gövde

Bir diğer önemli unsur MCCB’lerin gövdelerinin yanmazlık sınıfıdır. Önerimiz UL standartına göre Vo yanmazlık sınıfına sahip BMC (Bulk Moulding Compaund) kompozit malzemeden üretilen MCCBleri tercih etmenizdir. Bu hem panolarda yangın oluşma riskini ortadan kaldıracak hem de ürünün mekanik dayanımını arttıracaktır.

Aksesuarlar

MCCB alımında hep ihmal edilsede MCCBlerin aksesuarları hem daha güvenli hem de esnek bir koruma yapmanızı sağlar. LS Electric sunduğu alarm anahtarı,  düşük gerilim uyarı anahtarı ve şönt anahtar gibi aksesuarlarla daha gelişmiş ve akıllı bir koruma yapmanızı sağlar. Alarm anahtarı sayesinde tesisinizde bir kısa devre oluştuğunda hemen haber alabilirsiniz. Ya da MCCB gerilim dalgalanlamalarının yoğun olarak yaşandığı bir sistemde kullanılacaksa düşük gerilim anahtarı sizi uyaracaktır. Şönt anahtarsa devrenin yangın, fırtına gibi hiç beklenmedik olaylarda kapatılmasını sağlayacaktır.

Bonus ELCB

Son yıllarda gelişen teknoloji ile birlikte Earth Leakage Circuit Breaker (ELCB) kullanılmaya başlandı. Bu ürünler hem MCBB gibi devre kesebilirken, hem de kaçak akım algılama özelliğine sahiptir.

Yazar

Saypro

Dünya devlerinin global tecrübesini yerel tecrübemizle birleştirerek çıktığımız bu yolda, kısa bir zamanda birçok projeye imzamızı attık. Verdiğimiz hizmetin kalitesini sağladığımız ürünlerin çeşitliliği, verimi ve yalınlığı ile birleştirdiğimizde ortaya çıkan sonuç herkesi fazlasıyla memnun etti. Bu vizyonla Saypro olarak, elektriğin olduğu her yerde sizlere en iyi çözümü sunmak için tüm gayretimiz ile çalışmaya devam ediyoruz.

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir