Otomasyon

Gıda paketleme uygulamaları ve bunun yanında e-ticaretin hızla artması ile konveyör sistemlerine olan talebi giderek arttırıyor. Verimli bir üretim veya hatasız bir lojistik faaliyetinin temelinde hız kontrol cihazları yer alıyor desek hata etmiş olmayız. Bu yazımızda ac sürücülerin konveyör hatlarına ne gibi avantajlar getirdiğini inceliyoruz.

Uygulamanızı Çeşitlendirin

İyi bir hız kontrol cihazı konveyör hatları için farklı uygulamalar sunar. Açık veya kapalı döngü uygulaması ile  motora istenen hız ve torkta çalışması için hangi çıktının verileceğini seçebilirsiniz. Dahası, modern sürücüler üç fazlı senkron motorların yanı sıra asenkron motorlar ve relüktans motorlarla da eşleşebilir. İkinci motorların verimliliği artırdığı ve enerji tasarrufu sağladığı görülmüştür.

Daha Dijital ve Yönetilebilir Sistemler

Günümüz otomasyonunda haberleşme artık her şey. Günümüzün gittikçe artan bağlantılı endüstriyel ortamlarında güncel kalmak, çeşitli ağ topolojileriyle entegre olabilen ekipman gerektirir. Modern AC sürücüler, üretkenliklerini ve verimliliklerini artırmak için Modbus TCP, Ethernet / IP, ProfiNet, EtherCAT ve Powerlink gibi Ethernet protokolleri gibi taşıma uygulamalarına uyum sağlamak için çeşitli yerleşik standart protokollere sahiptir. Bu da konveyor hatlarınızın otomasyon sisteminize kolayca entegre edilmesini sağlarken, daha dijital ve yönetilebilir bir yapıya sahip olursunuz.

Daha Fazla Güvenlik

AC sürücüler, iş ve işçi güvenliği göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır. Global makine güvenliği standartlarına (yani EN ISO 13849-1) uymak için, standart olarak yerleşik güvenli tork kapatma ve güvenli durdurma kategorisi 1, güvenli durdurma kategorisi 2, güvenli çalıştırma durdurma, güvenli gibi tam bir isteğe bağlı güvenlik modülü yelpazesi bulabilirsiniz. Maksimum hız kontrolü, güvenli sınır hızı,  güvenli yön ve güvenli fren kontrolü ac sürücülerin sunduğu tedbirlerin başında gelir.

Daha Basit ve Ölçeklendirilebilir Sistemler

AC sürücüler, yerleşik işlevlere sahip bileşenlerin sayısını azaltarak konveyör sistemlerini daha modüler ve basit bir hale getirebilir. Örneğin, bir AC sürücüyü belirli bir uygulamaya entegre etmeye yardımcı olan yerleşik programlanabilir mantık işlevlerini kullanarak PLC’ye olan ihtiyacı en aza indirebilirsiniz. Zengin arayüzler, genişletilmiş I/O’lar, darbe dizisi giriş / çıkış kontrolü ve gömülü kodlayıcı seçenekleriyle diğer cihazları da kullanmayarak yerden ve maliyetten tasarruf edebilirsiniz.

Yazar

Saypro

Dünya devlerinin global tecrübesini yerel tecrübemizle birleştirerek çıktığımız bu yolda, kısa bir zamanda birçok projeye imzamızı attık. Verdiğimiz hizmetin kalitesini sağladığımız ürünlerin çeşitliliği, verimi ve yalınlığı ile birleştirdiğimizde ortaya çıkan sonuç herkesi fazlasıyla memnun etti. Bu vizyonla Saypro olarak, elektriğin olduğu her yerde sizlere en iyi çözümü sunmak için tüm gayretimiz ile çalışmaya devam ediyoruz.

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir