Şalt Koruma

Üretimin veya sistemin devamlı olarak çalışılması istenen durumlarda veya hizmetin güvenilirliği nedeniyle, bir arıza durumunda tesisata giden beslemeyi kesmek her zaman ideal değildir. Bu yüzden koruyucu cihazlar arasında seçicilik (selektivite) özelliği geliştirilmiştir. Seçiciliğin bütün noktası, koruyucu cihazın arızanın hemen yukarısında olmasıdır. Tesisatın sadece hatalı kısmı izole edilmelidir. Sisteme bağlı tüm diğer anahtarlama ve koruma cihazları çalışır durumda kalmalıdır.

İlginizi Çekebilir: LS Kontaktör

Fabrika gibi birden fazla besleme hatlarının olduğu yerlerde seçicilik plansız duruşların önüne geçilmesinde önemli bir avantaj sunar.

Seçicilik sayesinde oluşan hata akımları tesisimizin sadece belli bir bölgesine zarar verecektir. Aynı zamanda hata sonrası plansız duruş minimuma inecek, servis süresi kısalacaktır.

Akım Seçiciliği

Bir dağıtım ağında, transformatörden yüke doğru aşağı doğru gidildikçe dağıtım devre kesicilerinin değerleri giderek daha küçük olacaktır. Benzer şekilde, ayarları da daha düşük ve daha da düşük olacaktır. Aynı zamanda oluşabilecek kısa devre akımının büyüklüğü de giderek azalacaktır. İki devre kesici, içinden geçen kısa devre akımı, yukarı akışa bağlı ünitenin manyetik serbest bırakmasının (ayarlanabilir) açma eşiğinden daha düşükse, karşılıklı olarak seçicidir. Bu değer seçicilik sınırı olarak kabul edilir.

Zaman-akım karakteristiklerinin karşılaştırılması yöntemi kesin olmasına rağmen, aynı zamanda zaman alıcıdır. Kesicilerin kendi aralarındaki seçiciliğini gösteren üreticilerin yayınlanmış tabloları seçimi kolaylaştırmaktadır.

Zaman Seçiciliği

Örneğin, pratik olarak aynı reaksiyon süresine sahip iki hızlı etkili devre kesici arasında olduğu gibi, akım seçiciliği elde edilemezse, seçicilik, kesicilerin ayarlanabilir gecikme süresi ile gerçekleştirilecektir. Diğer bir deyişle, zaman kademeli sırayla hareket eden karşılıklı seçici devre kesiciler için yukarı akım (upstream) devre kesicinin gecikme süresi, aşağı akışa (downstream) bağlı devre kesicinin toplam kapatma süresinden daha uzun olmalıdır. Zaman kademeli devre kesiciler arasında gerçekleşebilecek minimum gecikme süresi 60 veya 100 ms’dir. Gecikmeli kesicinin açma özelliği, yayınlanan zaman-akım karakteristik diyagramında yukarı kaydırılır. Zaman kademeli bir sırayla tepki veren devre kesiciler arasındaki zaman seçiciliği, kontakların veya manyetik serbest bırakmanın doğrudan kısa devre akımı ile reaksiyona girmesine izin verilmeyerek elde edilir. Mekanik olarak geciktiren bir mekanizma veya elektronik devre, devre kesicinin hareketini geciktirir. Klemens hakkındaki yazımız için linki ziyaret edin.

Zaman kademeli devre kesiciler arasında gerçekleşebilecek minimum gecikme süresi 60 veya 100 ms’dir. Gecikmeli kesicinin açma özelliği, bu strese dayanmak için yayınlanan zaman-akım karakteristik diyagramında yukarı kaydırılır.

Yazar

Saypro

Dünya devlerinin global tecrübesini yerel tecrübemizle birleştirerek çıktığımız bu yolda, kısa bir zamanda birçok projeye imzamızı attık. Verdiğimiz hizmetin kalitesini sağladığımız ürünlerin çeşitliliği, verimi ve yalınlığı ile birleştirdiğimizde ortaya çıkan sonuç herkesi fazlasıyla memnun etti. Bu vizyonla Saypro olarak, elektriğin olduğu her yerde sizlere en iyi çözümü sunmak için tüm gayretimiz ile çalışmaya devam ediyoruz.

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir