Şalt Koruma

Yıldırım ve aşırı gerilimden korunmada kullandığımız alçak gerilim parafudrlarının seçimi doğru korumada büyük önem taşımaktadır.  Yanlış ürün seçimi ne yazıkki birçok tesiste özellikle hassas cihazların arızalanması ile sonuçlanmaktadır. Doğru ürün seçmek için öncelikle Parafudr tiplerine bakalım.

AG Parafudr Sınıfları

AG Parafudrlar temel de 3 tiptir. Tip 1 ya da B sınıfı olarak adlandırdığımız ag parafudrlar yıldırımdan korunmada kullanılırlar. Bu tip ürünler ana panolarda kullanılmalıdır. Tip 2 veya C sınıfı olarak isimlendirilen ag parafudrlarsa tali panolarda kullanılır. Son olaraksa Tip 3 D sınıfı ag parafudrlarsa son nokta hassas sistemlerin (kamera, UPS,data, vb) korunmasında kullanılır.

AG Parafudr Parametreleri

Doğru parafudru seçebilmemiz için bir diğer önemli unsursa, parafudrun parametrelerinin ne anlama geldiğini bilmektir. Şimdi de bu parafurd parametrelerinin ne anlama geldiğine bakalım.

-Uc Çalışma Gerilimi

Uc çalışma gerilimi parafudra sürekli olarak uygulanabilecek maksimum çalışma gerilimidir. 220 V, 12 V, 400 v vb değerlerdir.

2-Ut Geçici Aşırı Gerilim

Ut geçici aşırı gerilim parafudrun zarar görmeden 5 saniye boyunca dayanabileceği maksimum gerilimdir. Parafudr zaman zaman değişen şebeke gerilimlerinden etkilenmemesi önemlidir.

3-Deşarj Akımı (In ve Imax)

  • Maksimum deşarj akımı Imax Tip 2 parafudrların 8/20 mikrosaniye eğrisinde zarar görmeden dayanabileceği maksimum akımdır.
  • Nominal deşarj akımı In Ti 1 ve Tip 2 parafudrların zarar görmeden taşıyabileceği darbe akımıdır. Ard arda 15 kere bu darbeye dayanabilir.

4-Darbe Akımı Iimp

Darbe akımı Tip 1 parafudrların 10/350 mikrosaniye eğrisindeki darbelerde (yıldırım darbeleri) zarar görmeden dayanabileceği akımdır.

5-Up Koruma Seviyesi

Maksimum koruma gerilimi olarak adlandırılan Up Parafudurun nominal deşarj akımını toprağa taşıdığı anda üzerinde taşıdığı gerilim değeridir. Bu değer ne kadar düşükse o kadar iyi koruma yapılır. IEC 60364 standartına göre 230/400 gerilim girişlerinde 2.5 kV, elektrik-elektronik ekipmanların korunmasında ise 1.5 kV Up değeri sağlanmalıdır.

Yazar

Saypro

Dünya devlerinin global tecrübesini yerel tecrübemizle birleştirerek çıktığımız bu yolda, kısa bir zamanda birçok projeye imzamızı attık. Verdiğimiz hizmetin kalitesini sağladığımız ürünlerin çeşitliliği, verimi ve yalınlığı ile birleştirdiğimizde ortaya çıkan sonuç herkesi fazlasıyla memnun etti. Bu vizyonla Saypro olarak, elektriğin olduğu her yerde sizlere en iyi çözümü sunmak için tüm gayretimiz ile çalışmaya devam ediyoruz.

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir