bir.png

Termik manyetik şalterlerin doğru koruma yapabilmesi için öncelikle uygulamaya göre doğru ürün seçimi yapılmalıdır.  Bunun için de devre kesicilerin devre karakteristiklerini iyi anlamak ve uygulamak gerekir.  Termik manyetik şalterlerle ilgili detaylar ve bilinmesi gerekenler  IEC 60947-2 standartında detaylı bir şekilde anlatılmıştır.  Genel olarak, MCCB seçimlerinde kısa devre akımlarından söz edilir, ancak bu değer tek başına doğru ürün seçimi için yeterli değildir. Şimdi önemli parametrelere birlikte bakalım.

Devre kesicilerde doğru ürün seçimi için devre karakterlerini iyi anlamak gerekir.

Icu Nihai Kesme Kapasitesi

Bu değer, üretici tarafından belirlenmiş olup, devre kesicinin işletme geriliminde üst üste iki kez (O-t-CO dizisi şeklinde) kesebileceği en büyük kısa devre değeridir. Açma kapama işlemlerinden sonra devre kesicinin nihai akımı taşıması beklenmemektedir. Bu değer RMS yani etkin değer olarak verilir.

İlginizi Çekebilir: Susol MCCB Katalog

Ics İşletme Kısa Devre Kapasitesi

Termik manyetik şalterin  beyan edilen işletme geriliminde üst üste üç kez (O-t-CO-t-CO dizisi şeklinde) kesebileceği en büyük kısa devre değeridir. Bu değer hemen yukarıda bahsettiğimiz Icu değerinin yüzdesi olarak verilir. Bu değer ürünün aynı zamanda darbelere karşı dayanımı gösteren önemli değerlerden biridir. LSIS Termik Manyetik Şalterlerde bu değer Ics=100% Icu şeklindedir. Birçok markada %25 olan bu değer LSIS MCCB ürünlerinin dayanıklılığı göstermektedir.

LSIS MCCB serilerinde Ics=100%Icu değeridir. Bu da ürünün üst seviye dayanımlı olduğunu gösterir.

Icw Kısa Süreli Dayanım Akımı

Icw üretici tarafından belirlenen süre içerisinde standartlara uygun test koşullarında, MCCB’nin zarar görmeden dayandığı kısa devre akımıdır.  Bu değer etkim değer olup, termik manyetik şalterin kullanım kategorisine göre bu değer üründe bulunur veya bulunmaz.

Devre Kesiciler Kullanım Kategorileri

Termik manyetik şalterler kullanım kategorilerine göre 2 sınıftır. Bu sınıflandırma IEC 60947-2 standartında belirlenmiştir. Buna göre;

Kategori A:

Yük tarafında seri haldeki diğer kısa devre koruyucu cihazlarına bağlı olarak kısa devre şartlarına uygun şekilde, seçicilik esasıyla çalışması amaçlanmamış ürünlerdir. Bu ürünler gecikmesizdir. Kısa süreli dayanım akımı (Icw) değeri bulunmaz.

Kategori B: 

Yük tarafında seri haldeki diğer kısa devre koruyucu cihazlarına bağlı olarak kısa devre şartlarına uygun şekilde, seçicilik esasıyla çalışması amaçlanmış ürünlerdir. Bu ürünler istenilen kısa süreli gecikmeli (ayarlanabilir) devre kesicilerdir. Kısa süreli dayanım akımı (Icw) değeri bulunur.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Saypro Ofisi

Atatürk Mahallesi Ertuğrul Gazi Sok. Metropol Plaza C1 Blok Kat:9 No:169
Ataşehir - İSTANBUL
+90 216 593 11 11

www.saypro.com.tr

saypro@saypro.com.tr

Bizi Takip Ediyor Musunuz?

Yeni ürünlerimizden ve kontrol sistemleri konularındaki bilgileri takip etmek için sosyal medyadan bizi takip edebilirsiniz.