Şalt Koruma

Termik manyetik şalterlerin doğru koruma yapabilmesi için öncelikle uygulamaya göre doğru ürün seçimi yapılmalıdır.  Bunun için de devre kesicilerin devre karakteristiklerini iyi anlamak ve uygulamak gerekir.  Termik manyetik şalterlerle ilgili detaylar ve bilinmesi gerekenler  IEC 60947-2 standartında detaylı bir şekilde anlatılmıştır.  Genel olarak, MCCB seçimlerinde kısa devre akımlarından söz edilir, ancak bu değer tek başına doğru ürün seçimi için yeterli değildir. Şimdi önemli parametrelere birlikte bakalım.

Icu Nihai Kesme Kapasitesi

Bu değer, üretici tarafından belirlenmiş olup, devre kesicinin işletme geriliminde üst üste iki kez (O-t-CO dizisi şeklinde) kesebileceği en büyük kısa devre değeridir. Açma kapama işlemlerinden sonra devre kesicinin nihai akımı taşıması beklenmemektedir. Bu değer RMS yani etkin değer olarak verilir.

Ics İşletme Kısa Devre Kapasitesi

Termik manyetik şalterin  beyan edilen işletme geriliminde üst üste üç kez (O-t-CO-t-CO dizisi şeklinde) kesebileceği en büyük kısa devre değeridir. Bu değer hemen yukarıda bahsettiğimiz Icu değerinin yüzdesi olarak verilir. Bu değer ürünün aynı zamanda darbelere karşı dayanımı gösteren önemli değerlerden biridir. LSIS Termik Manyetik Şalterlerde bu değer Ics=100% Icu şeklindedir. Birçok markada %25 olan bu değer LSIS MCCB ürünlerinin dayanıklılığı göstermektedir.

Icw Kısa Süreli Dayanım Akımı

Icw üretici tarafından belirlenen süre içerisinde standartlara uygun test koşullarında, MCCB’nin zarar görmeden dayandığı kısa devre akımıdır.  Bu değer etkim değer olup, termik manyetik şalterin kullanım kategorisine göre bu değer üründe bulunur veya bulunmaz.

Devre Kesiciler Kullanım Kategorileri

Termik manyetik şalterler kullanım kategorilerine göre 2 sınıftır. Bu sınıflandırma IEC 60947-2 standartında belirlenmiştir. Buna göre;

Kategori A:

Yük tarafında seri haldeki diğer kısa devre koruyucu cihazlarına bağlı olarak kısa devre şartlarına uygun şekilde, seçicilik esasıyla çalışması amaçlanmamış ürünlerdir. Bu ürünler gecikmesizdir. Kısa süreli dayanım akımı (Icw) değeri bulunmaz.

Kategori B: 

Yük tarafında seri haldeki diğer kısa devre koruyucu cihazlarına bağlı olarak kısa devre şartlarına uygun şekilde, seçicilik esasıyla çalışması amaçlanmış ürünlerdir. Bu ürünler istenilen kısa süreli gecikmeli (ayarlanabilir) devre kesicilerdir. Kısa süreli dayanım akımı (Icw) değeri bulunur.

Yazar

Saypro

Dünya devlerinin global tecrübesini yerel tecrübemizle birleştirerek çıktığımız bu yolda, kısa bir zamanda birçok projeye imzamızı attık. Verdiğimiz hizmetin kalitesini sağladığımız ürünlerin çeşitliliği, verimi ve yalınlığı ile birleştirdiğimizde ortaya çıkan sonuç herkesi fazlasıyla memnun etti. Bu vizyonla Saypro olarak, elektriğin olduğu her yerde sizlere en iyi çözümü sunmak için tüm gayretimiz ile çalışmaya devam ediyoruz.

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir