Otomasyon

Servo sürücü, kontrolörden komut sinyalini almakta ve servo motora gerekli hareketi sağlamaktadır. Bunun için gereken belirli miktarda voltaj ve akımı iletmek üzere ayarlama ya da yükseltme yapmaktadır. Servo sürücü sonrasında tork üretmek amacı ile akımı kontrol etmektedir. Ancak farklı voltaj ve akımlara bağlı olarak konumu, hızı ya da torku da kontrol etmektedir. Başka bir değişle servo sürücüler, servo sistemin sinir sistemi olmaktadır. Görevsel olarak servo motora ne yapması, nasıl yapması ve ne zaman yapması gerektiğini ayrıntılı olarak iletmektedir.

Bunun sonucunda geri bildirimleri okuma ya da yanıtlama aşaması, sistemi de kapalı bir döngü şekline getirmektedir. İşlevi onu CNC bileşenleri arasında anında koordinasyon için hayati bir bileşen haline getirmektedir ve aslında servo sürücüde bir şeyler ters giderse CNC makinesi arızalanmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Klemens

 Servo Sürücü İşlevleri

  • Servo sürücülerin çalışma sistemleri çok programlı ve detaylı olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda servo sürücülerin nasıl çalıştığını inceleyecek olursak:
  • Kontrol kartı bir komut sinyali göndermektedir.
  • Servo sürücü de bu sinyali almaktadır.
  • Bu sürücü, servo motorun hareket etmesini sağlamak amacı ile düşük güç sinyalini yükseltmektedir.
  • Servo motorun üzerindeki, servo motor durumunu bir geri besleme sinyali ile servo sürücüye ileten bir sensör bulunmaktadır.
  • Sürücü, kontrol panelinden alınan ilk sinyale uyması için voltajın frekansını ayarlamaktadır.
HNC Electric servo sürücü serisi

 Servo Sürücü Özellikleri

Genel olarak servo sürücüsü en yeni teknolojik özelliklere sahip olmaktadır. Servo sürücüsü son derece etkili ve güvenilir olmaktadır. Aynı zamanda farklı servo motor türlerini kontrol etmenize olanak tanımaktadır. Ayrıca, mükemmel bir güç, performans ve işlevsellik dengesi sağlamaktadır.

Kompaktlığı ve sağlamlığı sayesinde servo sürücü, maliyetleri en aza indirerek kurulabilmektedir. Çok dar alanlarda bile çıkış performansından ödün vermeden çok iyi entegre olmaktadır. Servo sürücüler analog veya dijital girişlerle kontrol etmektedir.

Servo sürücü, kontrolörden gelen düşük güçlü komut sinyallerini servo motora giden yüksek güç voltajına çevirmektedir. Bu sürücüler, kendi kontrol döngüsünden ana denetleyiciye geri bir sinyal göndermek için negatif geri beslemeden faydalanmaktadır. Aynı zamanda geri besleme izleme cihazı ile beklenen hataları hesaba katmaktadır.

Geri besleme cihazı, kontrol girişinin ya da kontrol şaftının gerçek konumu ile ilişkisini değerlendirmektedir. Sürücü, gerçek değer ile şaft konumunun istenen değeri arasındaki ilişkiyi anlayarak servo motorda düzeltici eylem için sürücüye bir sinyal göndermektedir.

Servo sürücünün farklı haberleşme protokollerini desteklemesi önemlidir.
Servo sürücünün farklı haberleşme protokollerini desteklemesi önemlidir.

 Servo Sürücünün Önemi

Servo sürücüler, ana bilgisayar denetleyicisinden gelen komutları takip etmektedir. Aynı zamanda çıkış torkunu, dönüş hızını veya konumunu da kontrol etmektedir. Pozisyon, hız veya tork bazı durumlara göre kontrol edilir. Bir hareket denetleyicisinden, geri besleme kodlayıcısından servo motorun kendisi ve servo sürücü uygun olanı sağlamaktadır.

Uygun zamanlarda servo motora güç miktarları sağlanmaktadır. Temel çalışma prensibi invertör ile aynı olmaktadır. Servo motorun AC gücünü DC’ye dönüştürerek çalıştırıldığı belirli bir frekans olma gücü de etkili olmaktadır. Bir servo sürücü bazı önemli işlevlere sahip olmaktadır. Bunlar;

  •  Hareket kontrolörü ile iletişim sağlamaktadır.
  •  Kodlayıcı geri bildirim okuması ve gerçek zamanlı kapalı döngü kontrolü ayarlaması yapmaktadır.
  •  Güvenlik bileşenleri, mod girişleri için I/O işleme ve çalışma durumu çıkış sinyalleri sağlamaktadır.

İlginizi Çekebilir: HMI Panel

 Servo Sürücü Kullanımı

Servo sürücülerin güç çıkışları ve özellikleri ihtiyaç duyduğunuz hassasiyeti ve performansı sunmak için üretilmiş geniş bir servo sürücü yelpazesi sunmaktadır. Otomasyon ihtiyaçlarınıza uygun bir servo sürücü bulmak için çok çeşitli güç çıkışları ve özellik setleri arasından seçim yapılmaktadır.

İster step servo motorunuzdan daha fazla torka sahip bir sistem, ister sadece daha hassas kontrol arıyor olun, servo sürücüler ihtiyaçlarınızı karşılamaktadır. Servo sürücüler, işleme ya da üretim aşamanızın ihtiyaç duyulan bir bileşeni olmaktadır.

Bu nedenle size her konuda yardımcı olmaktadır. Geniş servo sürücü seçeneklerini araştırıp, hangi servo sürücünün üretim sürecinizi en iyi şekilde tamamlayacağını bilmek de kullanımı bakımından önemli olmaktadır.

Teknik olarak servo sürücü, gerekli akım ya da voltaj ayarlamalarını yapmaktadır. Gerçek servo motor durumu ile istenen servo motor durumu arasındaki farkı düzenlemekten sorumludur. Bu servo motorun nasıl olursa olsun, hatalı bir RPM’de dönüşüm sağlayabileceği açık bir döngü sisteminden farklı olmaktadır. Servo motor sisteminin gereksinimlerine bağlı olarak sönümleme, geri besleme kazancı ve sertlik ile yanıt vermesini sağlamaktadır.

Yazar

Saypro

Dünya devlerinin global tecrübesini yerel tecrübemizle birleştirerek çıktığımız bu yolda, kısa bir zamanda birçok projeye imzamızı attık. Verdiğimiz hizmetin kalitesini sağladığımız ürünlerin çeşitliliği, verimi ve yalınlığı ile birleştirdiğimizde ortaya çıkan sonuç herkesi fazlasıyla memnun etti. Bu vizyonla Saypro olarak, elektriğin olduğu her yerde sizlere en iyi çözümü sunmak için tüm gayretimiz ile çalışmaya devam ediyoruz.

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir