Otomasyon

AC Sürücüler endüstriyel otomasyon ve hareket kontrol sistemlerinin temelini oluşturur. Bir AC sürücü kullanma kararıyla karşı karşıya kaldığınızda, maliyetler, bakım, yedek parçalar gibi konuları göz önünde bulundurabilirsiniz. Karar verme sürecinde sizlere yardımcı olmak için, bir AC sürücünün makine otomasyonunu sunduğu katkıları ele alıyoruz.

Her Yerde Kullanılabilirler

Bir AC sürücüyü çalıştırırken kıvılcım oluşmaz, bu da onu daha aşındırıcı veya ıslak ortamlar için mükemmel bir seçenek haline getirir. Öte yandan, bir DC sürücü çok fazla kıvılcım üretir ve bu da suyun bulunduğu ortamlarda onu potansiyel olarak tehlikeli hale getirebilir. Bu, özellikle örneğin HVAC ünitelerinin çalıştırılması söz konusu olduğunda akılda tutulması gereken bir şeydir.

Üst Hız Limitleri Yok

Bir üst hız sınırının olmaması, operatörlerin AC sürücü ve ardından gelen hız üzerinde daha fazla kontrole sahip olabileceği anlamına gelir. Operatör, elektrik güç kaynağının frekansını değiştirerek AC sürücünün hızını değiştirebilir, bu da bunu çok çeşitli durumlarda ve uygulamalarda kullanışlı bir cihaz haline getirir.

Yüksek Dinamik Tepkileri Verir

Hızın değiştirilmesinden bahsetmişken, bir AC sürücünün yüksek dinamik tepkisi vardır, bu nedenle ani hız değişikliklerini çok iyi yönetebilir. Bu, yüksek verimli makineler üretirken ve üretim sonuçlarını ve deneyimlerini geliştirirken kullanışlıdır. Bir DC sürücüsünün hız değişikliğine uyum sağlaması daha uzun sürer ve bu da verimliliğin düşmesine neden olabilir.

Kompaktlık ve Uygun Fiyat

AC sürücünün en büyük avantajlarından biri, makine giderlerini azaltmaya yardımcı olabilmesidir. Bir AC sürücüde yer alan parçalar ve bileşenler, bir DC sürücüden daha küçük ve daha kompakt olma eğilimindedir ve bu da AC sürücüleri daha ucuz hale getirir. Ayrıca, bir AC sürücünün tasarruf edebileceği alan, maliyetleri düşürmeye katkıda bulunabileceği başka bir yoldur.

Bir AC sürücü komütasyon gerektirmez ve bir doğrultucuya sahip değildir, bu nedenle DC sürücüden daha az güç tüketir.

Daha Az Bakım Gerektirirler

AC Sürücüler geleneksel hız kontrol cihazlarına göre çok daha az bakım gerektirler. Ayrıca, bir AC sürücüdeki dönüştürücü, verimliliğine yardımcı olur ve daha az rutin kontrol ve bakım yapılmasına olanak tanır.

Yüksek Enerji Verimliliği

Çoğu motor, içlerinde yerleşik olan manyetik kutupların sayısına ve uygulanan besleme voltajına ve frekansa bağlı olarak belirli bir hızda dönecek şekilde tasarlanmıştır. Hızlarını değiştiremezler. Sabit hızlı sistemler için bile, belirlenen uygulama için doğru hızda dönen bir motor bulmak zor olabilir. Bu nedenle, genellikle dişliler, amortisörler veya değişken hızlı tahrikler gibi ekstra parçalara ihtiyaç duyulur.

Değişken hızlı sürücüler, voltaj ve frekansı  değiştirerek AC motorların etkin hız kontrolünü sağlar. Bir motorun hızının kontrol edilmesi, kullanıcılara gelişmiş proses kontrolü, makinelerde daha az aşınma, artan güç faktörü ve büyük enerji tasarrufu sağlar.

Yazar

Saypro

Dünya devlerinin global tecrübesini yerel tecrübemizle birleştirerek çıktığımız bu yolda, kısa bir zamanda birçok projeye imzamızı attık. Verdiğimiz hizmetin kalitesini sağladığımız ürünlerin çeşitliliği, verimi ve yalınlığı ile birleştirdiğimizde ortaya çıkan sonuç herkesi fazlasıyla memnun etti. Bu vizyonla Saypro olarak, elektriğin olduğu her yerde sizlere en iyi çözümü sunmak için tüm gayretimiz ile çalışmaya devam ediyoruz.

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir