Şalt Koruma

Elektrik motorları endüstrinin bel kemiği bileşenlerinden biridir. Motorlar sayesinde, endüstride istenilen mekanik güç sağlanır. Ülkemizde de elektrik motorları endüstride tüketilen elektrik enerjisinin yaklaşık %36sını tek başlarına oluştururlar. Bu nedenle elektrik motorlarının verimli ve kesintisiz çalışması bir işletme için hem enerji verimliliği hem de üretim verimliliği için oldukça önemlidir. Elektrik motorlarını oluşabilecek arızalara karşı korumak için dijital motor koruma röleleri etkili ve basit bir önlemdir. Ancak dijital motor koruma röleleri, motor ve uygulama çeşitliliğine göre doğru seçilmeli, endüstri 4.0’ı konuştuğumuz şu günlerde daha akıllı ve verimli bir çözüm sağlamalıdır. Bu yazımızda ideal bir dijital motor koruma rölelerinden beklentilerimizi işleyeceğiz.

Özellikle büyük güçte ve pahalı elektrik motorlarını korumak önemlidir.

Öncelikle bir dijital motor koruma rölesi 3 yönden dikkate alınmalıdır.

• Koruma Özellikleri
• Teşhis özellikleri
• Entegrasyon Özellikleri

Bir dijital motor koruma rölesinin en temel koruma fonksiyonu termal aşırı yük korumasıdır. Bu koruma şeklinde röle, elektrik motoru tarafından tüketilen akım değerini ölçer ve elektrik motorunun içindeki ısı değerini simüle etmek için termal aşırı yük modelini uygular. Seçilecek ürünün elektrik motorunun başlatma ve çalışma yük özelliklerini dikkate alması gereklidir. Özellikle, büyük güçte veya orta/yüksek gerilim elektrik motorları için bir koruma sağlanacaksa,  elektrik motorunun içindeki ısı içeriğinin daha hassas bir şekilde simüle edilmesi önemlidir.

Dikkate alınması gereken en önemli ikinci koruma özelliği Faz Kaybı korumasıdır. Faz kaybı motor arızalarının önemli nedenlerinden biri olup fazlardan biri/bir kaçının akım değerinin anlık/sürekli 0 amper değerine eşit olduğunda oluşur. Genellikle bu durum atmış bir sigorta veya kontak geçirgenliğini kaybetmiş kontaktörden kaynaklanır. Geleneksel faz koruma koruma algoritma veya çözümlerinin, faz kaybını algılaması bazen yarım saat, bazense daha uzun sürebilir. Faz kaybına uzun süre maruz kalmak elektrik motoruna ciddi zararlar verecektir. Çoğu zaman endüstride gördüğümüz sargıların geri dönülemeyecek kadar zarar görmesinin sebebi bu duruma maruz kalmaktır.  Elektronik motor koruma röleleri ise üç saniyeden daha kısa sürede bir faz kaybı durumunu tespit edebilir ve böylece motorunuz daha arıza başlangıcında korunmuş olur.

Proaktif motor ve makine koruması için dikkate alınması gereken diğer koruma özellikleri arasında toprak arıza akımı, dengesiz yük, aşırı gerilim vb maddeler sayılabilir.  Büyük ve pahalı motorlarda, geleneksel koruma algoritma ve yöntemlerinden önce hasarı önlemek için elektrik motorunu durdurabilen bu ek koruma özelliklerinden yararlanmalıdır. Bu ek koruma özelliklerini yalnızca elektronik motor koruma röleleri ile sağlanabilir. Dahası elektronik motor koruma rölelerinde açma süresi, sıfırlama süresi, akım RMS, toprak arıza akımı, gerilim RMS, güç, enerji değerlerini ölçümleyip, değişiklikler sağlanabilir. Bu bilgiler pahalı veya proses açısından kritik motorları korurken faydalıdır.

Göz önünde bulundurmanız gereken son tasarım özelliği, aşırı yük rölelerinin sağladığı entegrasyon özellikleridir. Elektronik/Dijital motor koruma röleleri, geniş motor güç aralığını korumak için gereken ekipman sayısını en aza indirmeye yardımcı olan geniş bir akım aralığına sahiptir. Dijital motor koruma röleleri, doğrudan kontaktörün yük tarafına monte edilir ve kurulum süresinden, ala ve kablo tesisatından tasarruf sağlar. Öte yandan motor koruma röleleri, değiştirme süresini en aza indirgemek için çıkarılabilir klemens blokları sunar.

Yukarıda saydığımız 3 temel unsur, koruma, teşhis ve entegraston LS Electric DMP Elektronik Aşırı Akım Koruma röleleri tarafından sağlanır. Güçlü mikro işlemci yapısı sayesinde, hem motorunuz için üstün koruma sağlarken, hem de işletme verilerinizi takip etmenizi sağlar.

DMP Elektronik Motor Koruma Rölesi | Birçok Özellik Tek Akıllı Üründe

-Yapısında bulunan mikro işlemciler gerçek zamanlı veri toplar ve işler
-Faz hatası, aşırı akım, asimetri hatası, ters faz, faz dengesizliği, kısa devre ve toprak hatası koruma fonksiyonu
-Motor yük durumunu kolayca kontrol edebilirsiniz.
-Harmoniklerden etkilenmez, böylece ac sürücülerin yoğun kullanıldığı tesislerde dahi güvenle kullanılabilir.
-CE, UL, cUL, Lloyd sertifikası.
-Opsiyonel olarak ampermetre olarak da kullanılabilir.

Yazar

Saypro

Dünya devlerinin global tecrübesini yerel tecrübemizle birleştirerek çıktığımız bu yolda, kısa bir zamanda birçok projeye imzamızı attık. Verdiğimiz hizmetin kalitesini sağladığımız ürünlerin çeşitliliği, verimi ve yalınlığı ile birleştirdiğimizde ortaya çıkan sonuç herkesi fazlasıyla memnun etti. Bu vizyonla Saypro olarak, elektriğin olduğu her yerde sizlere en iyi çözümü sunmak için tüm gayretimiz ile çalışmaya devam ediyoruz.

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir