Ekran-Resmi-2020-03-30-21.00.22.png

Ekim 31, 2020by Saypro Elektrik0

MCCB (Moulded Case Circuit Breaker) yani  termik manyetik (kompakt) şalterler bugün endüstriden ofislere birçok tesiste kullanılıyor. Hem tesisimizi hem de o tesisi kullanan insanları korumada oldukça önemli olan bu kompakt devre kesicileri alırken nelere dikkat etmeliyiz birlikte bakalım.

Kompakt tip devre kesicilerden temin edilebilen geniş akım değerleri aralığı, çok çeşitli uygulamalarda kullanılmasını sağlar. MCCB’ler 15 amper gibi düşük değerlerden 2500 Amper’e kadar yüksek değerlere kadar kullanılabilir . Bu, hem düşük hem de yüksek güçte kullanılmalarına izin verir.

 

MCCB Ne İşe Yarar?

Aşırı yüke karşı koruma

Nominal değerin üzerindeki akımlar devreden aktığında bunu keser sistemi korur.

Elektrik arızasına karşı koruma

Kısa devre veya hat gibi bir arıza sırasında oluşan yüksek akımlara karşı anında kesme yaparak sistemin büyük oranda zarar görmesini engeller.

Açma-kapama

Bir devrenin açılması ve kapatılması – Bu, devre kesicilerin daha az yaygın bir işlevidir, ancak yeterli bir manuel anahtar yoksa bu amaç için kullanılabilirler.

Bir MCCB alırken öncelikle göz önünde bulundurmamız gerekenler 4 temel etken aşağıdaki gibidir.

► Maksimum çalışma gerilimi
► İzolasyon gerilimi
► Mekanik çalışma (dayanıklılık ve sağlamlık)
► Her çalışma gerilimi için kesme kapasitesi

 

Kontaklar

Bir MCCB için kontaklar hayati önem derecesine sahiptir. Öncelikle MCCB’in IP koruma seviyesi kullanılacak ortama göre seçilmelidir. Petrokimya, çimento, madencilik gibi alanlarda yüksek toz kontakların yapışmasına neden olabilir. Kontakların kalitesi ve söndürme teknolojisi MCCB ömrü açısından oldukça önemlidir. LS Electric’in patentli özellikle yüksek akımlarda akımı sınırlandırarak kontakların zarar görmesini engeller. Yine ürünün kaliteli gümüş kontakları uzun süre değişmeden kullanabileceğiniz bir ürün ortaya çıkarır.

Yanmaz Gövde

Bir diğer önemli unsur MCCB’lerin gövdelerinin yanmazlık sınıfıdır. Önerimiz UL standartına göre Vo yanmazlık sınıfına sahip BMC (Bulk Moulding Compaund) kompozit malzemeden üretilen MCCBleri tercih etmenizdir. Bu hem panolarda yangın oluşma riskini ortadan kaldıracak hem de ürünün mekanik dayanımını arttıracaktır.

Aksesuarlar

MCCB alımında hep ihmal edilsede MCCBlerin aksesuarları hem daha güvenli hem de esnek bir koruma yapmanızı sağlar. LS Electric sunduğu alarm anahtarı,  düşük gerilim uyarı anahtarı ve şönt anahtar gibi aksesuarlarla daha gelişmiş ve akıllı bir koruma yapmanızı sağlar. Alarm anahtarı sayesinde tesisinizde bir kısa devre oluştuğunda hemen haber alabilirsiniz. Ya da MCCB gerilim dalgalanlamalarının yoğun olarak yaşandığı bir sistemde kullanılacaksa düşük gerilim anahtarı sizi uyaracaktır. Şönt anahtarsa devrenin yangın, fırtına gibi hiç beklenmedik olaylarda kapatılmasını sağlayacaktır.

Bonus ELCB

Son yıllarda gelişen teknoloji ile birlikte Earth Leakage Circuit Breaker (ELCB) kullanılmaya başlandı. Bu ürünler hem MCBB gibi devre kesebilirken, hem de kaçak akım algılama özelliğine sahiptir.


saypro.jpg

Ekim 13, 2020by Saypro Elektrik0

LS Electric Şalt Ürünlerinde Özel Kampanya LS Electric şalt ürünleri siparişlerinde birbirinden güzel hediyeler sizi bekliyor. Kampanya hakkında daha detaylı bilgi almak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Formu hemen doldurun!
5e9505a5-da66-4087-b505-21189c43a4e9.jpg

Ağustos 19, 2020by Saypro Elektrik0

Türkiye yetkili distribütörü olduğumuz LS Electric, şalt ürünleri AĞUSTOS 2020 fiyat listesi yayınlandı. Fiyat listesine hem pdf hem de excel olarak ulaşabilirsiniz. Yeni fiyat listemiz 24 AĞUSTOS 2020 tarihinde yürürlüğe girecek olup, belirtilen tarihe kadar EKİM 2019 tarihli fiyat listesinden siparişlerinizi verebilirsiniz.

Her türlü sorunuz ve ürünler hakkında detaylı bilgi/fiyat teklifi almak için saypro@saypro.com.tr adresine mail gönderebilirsiniz.

Excel Olarak İndir

PDF Olarak İndir


meta.png

Ağustos 1, 2020by Saypro Elektrik0

Manuel motor starterler ana devre koruma için kullanılan elektromekanik koruma cihazlarıdır. Genellikle motorları manuel olarak Açıp / Kapamak ve kısa devre, aşırı yük ve faz arızalarına karşı sigortasız koruma sağlamak için kullanılırlar. Sigortasız koruma maliyetleri, yerden tasarruf sağlar ve motoru milisaniye içinde kapatarak kısa devre koşullarında hızlı reaksiyon sağlar. Marş kombinasyonları kontaktörlerle birlikte ayarlanır ve çeşitli terminallerle kullanılabilir.

Özellikeleri

-Çok çeşitli aksesuarları ile geniş ve kolay bir kullanım alanı sunar.

LS Elecric kontaktörlerle kusursuz uyum

-Basit elektrik ve mekanik bağlantı yapısı ile hızlıca devreye alabilirsiniz.

-Motorları koruyarak daha az makine duruş süresine sahip olursunuz.

-100 kA’ya kadar kısa devre servis kesme kapasitesi Ics.

-Sıcaklık kompanzasyonu

-Faz hatası koruma

-KEMA ve UL sertifikası


1_LS일렉트릭-중국-ESS-시장-진출-본격화6-1280x908.jpg

Temmuz 15, 2020by Saypro Elektrik0

LS ELECTRIC, Çin’deki ESS (Enerji Depolama Sistemi) pazarına giriyor. Kısa süre önce,  Enerji Depolama Pazarında Çin’deki üçüncü büyük PCS (Güç Şartlandırma Sistemi) üretici firmadan teknoloji transferi için hisse senedi alan LS Electric,  teknoloji ve ürün pazarını büyütüyor.

Hedefler

  • Çin’in üçüncü büyük PCS üreticisi KLNE Changzhou’nun % 19 hisse senedi artık LS Electric’te
  • COVID-19 krizini atlayarak dijital sözleşmelerle denizaşırı iş fırsatları bulmak
  • Yerel olarak PCS üretmek için PEBB’yi Çin’e ihraç etmek ••• Gelecekte planlanan doğrudan satış faaliyetleri

 

 

Bu anlaşma aslında LS Electric tarafından Çinli pil üreticisi Narada ile geçen yıl Çin ESS pazarına girmek için imzalanan kapsamlı ticari işbirliği anlaşmasının bir parçası. Şirket, KLNE Changzhou’nun özsermaye payını alarak PCS işini tamamen Çin pazarında gerçekleştirmeyi planlıyor. Anlaşma Kore’deki LS Tower’da LS ELECTRIC CEO’su Ja-Kyun Koo, LS Electric’in Şangay ofisinde Narada Başkanı Zhu Baoyi ve KLNE Başkanı Yu Zhonglan tarafından imzalanan dijital bir anlaşma ile tamamlandı. Anlaşmaya göre LS ELECTRIC, PEBB’yi (Güç Elektronik Yapı Taşı) KLNE Changzhou’ya ihraç edecek. Bu Çinli işletme, LS Electric’in PEBB’siyle üretilen PC’lerin ana bileşenlerden biri olarak kullanıldığı Narada pilleri gibi bitmiş ESS ürünlerinin satışını gerçekleştirecek.

 

 


1000.jpeg

Temmuz 13, 2020by Saypro Elektrik0

Elektrik motorları endüstrinin bel kemiği bileşenlerinden biridir. Motorlar sayesinde, endüstride istenilen mekanik güç sağlanır. Ülkemizde de elektrik motorları endüstride tüketilen elektrik enerjisinin yaklaşık %36sını tek başlarına oluştururlar. Bu nedenle elektrik motorlarının verimli ve kesintisiz çalışması bir işletme için hem enerji verimliliği hem de üretim verimliliği için oldukça önemlidir. Elektrik motorlarını oluşabilecek arızalara karşı korumak için dijital motor koruma röleleri etkili ve basit bir önlemdir. Ancak dijital motor koruma röleleri, motor ve uygulama çeşitliliğine göre doğru seçilmeli, endüstri 4.0’ı konuştuğumuz şu günlerde daha akıllı ve verimli bir çözüm sağlamalıdır. Bu yazımızda ideal bir dijital motor koruma rölelerinden beklentilerimizi işleyeceğiz.

Özellikle büyük güçte ve pahalı elektrik motorlarını korumak önemlidir.

Öncelikle bir dijital motor koruma rölesi 3 yönden dikkate alınmalıdır.

• Koruma Özellikleri
• Teşhis özellikleri
• Entegrasyon Özellikleri

Bir dijital motor koruma rölesinin en temel koruma fonksiyonu termal aşırı yük korumasıdır. Bu koruma şeklinde röle, elektrik motoru tarafından tüketilen akım değerini ölçer ve elektrik motorunun içindeki ısı değerini simüle etmek için termal aşırı yük modelini uygular. Seçilecek ürünün elektrik motorunun başlatma ve çalışma yük özelliklerini dikkate alması gereklidir. Özellikle, büyük güçte veya orta/yüksek gerilim elektrik motorları için bir koruma sağlanacaksa,  elektrik motorunun içindeki ısı içeriğinin daha hassas bir şekilde simüle edilmesi önemlidir.

Dikkate alınması gereken en önemli ikinci koruma özelliği Faz Kaybı korumasıdır. Faz kaybı motor arızalarının önemli nedenlerinden biri olup fazlardan biri/bir kaçının akım değerinin anlık/sürekli 0 amper değerine eşit olduğunda oluşur. Genellikle bu durum atmış bir sigorta veya kontak geçirgenliğini kaybetmiş kontaktörden kaynaklanır. Geleneksel faz koruma koruma algoritma veya çözümlerinin, faz kaybını algılaması bazen yarım saat, bazense daha uzun sürebilir. Faz kaybına uzun süre maruz kalmak elektrik motoruna ciddi zararlar verecektir. Çoğu zaman endüstride gördüğümüz sargıların geri dönülemeyecek kadar zarar görmesinin sebebi bu duruma maruz kalmaktır.  Elektronik motor koruma röleleri ise üç saniyeden daha kısa sürede bir faz kaybı durumunu tespit edebilir ve böylece motorunuz daha arıza başlangıcında korunmuş olur.

LS Electric DMP elektronik motor koruma röleleri üstün koruma özelliklerinin yanında gelişmiş proses verileri de sunar.

Proaktif motor ve makine koruması için dikkate alınması gereken diğer koruma özellikleri arasında toprak arıza akımı, dengesiz yük, aşırı gerilim vb maddeler sayılabilir.  Büyük ve pahalı motorlarda, geleneksel koruma algoritma ve yöntemlerinden önce hasarı önlemek için elektrik motorunu durdurabilen bu ek koruma özelliklerinden yararlanmalıdır. Bu ek koruma özelliklerini yalnızca elektronik motor koruma röleleri ile sağlanabilir. Dahası elektronik motor koruma rölelerinde açma süresi, sıfırlama süresi, akım RMS, toprak arıza akımı, gerilim RMS, güç, enerji değerlerini ölçümleyip, değişiklikler sağlanabilir. Bu bilgiler pahalı veya proses açısından kritik motorları korurken faydalıdır.

Göz önünde bulundurmanız gereken son tasarım özelliği, aşırı yük rölelerinin sağladığı entegrasyon özellikleridir. Elektronik/Dijital motor koruma röleleri, geniş motor güç aralığını korumak için gereken ekipman sayısını en aza indirmeye yardımcı olan geniş bir akım aralığına sahiptir. Dijital motor koruma röleleri, doğrudan kontaktörün yük tarafına monte edilir ve kurulum süresinden, ala ve kablo tesisatından tasarruf sağlar. Öte yandan motor koruma röleleri, değiştirme süresini en aza indirgemek için çıkarılabilir klemens blokları sunar.

Yukarıda saydığımız 3 temel unsur, koruma, teşhis ve entegraston LS Electric DMP Elektronik Aşırı Akım Koruma röleleri tarafından sağlanır. Güçlü mikro işlemci yapısı sayesinde, hem motorunuz için üstün koruma sağlarken, hem de işletme verilerinizi takip etmenizi sağlar.

DMP Elektronik Motor Koruma Rölesi | Birçok Özellik Tek Akıllı Üründe

-Yapısında bulunan mikro işlemciler gerçek zamanlı veri toplar ve işler
-Faz hatası, aşırı akım, asimetri hatası, ters faz, faz dengesizliği, kısa devre ve toprak hatası koruma fonksiyonu
-Motor yük durumunu kolayca kontrol edebilirsiniz.
-Harmoniklerden etkilenmez, böylece ac sürücülerin yoğun kullanıldığı tesislerde dahi güvenle kullanılabilir.
– CE, UL, cUL, Lloyd sertifikası.
-Opsiyonel olarak ampermetre olarak da kullanılabilir.


3

Endüstri ve elektrik dünyasından son gelişmeler….MCCB (Moulded Case Circuit Breaker) yani  termik manyetik (kompakt) şalterler bugün endüstriden ofislere birçok tesiste kullanılıyor. Hem tesisimizi hem de […]

LS Electric Sanal Fuarını Kaçırmayın!
Ekim 20, 2020 Haber

LS Electric Sanal Fuarını Kaçırmayın!

Otomasyon ve Elektrik Dünyasındaki Son Gelişmeleri Kaçırmayın! LS Electric 27-29 Ekim tarihlerinde [...]

LS Electric Özel Kampanyamızı Kaçırmayın!
Ekim 13, 2020 Haber

LS Electric Özel Kampanyamızı Kaçırmayın!

LS Electric Şalt Ürünlerinde Özel Kampanya LS Electric şalt ürünleri siparişlerinde birbirinden [...]

Ağustos 2020 Fiyat Listemiz Yayınlandı
Ağustos 19, 2020 Haber

Ağustos 2020 Fiyat Listemiz Yayınlandı

Türkiye yetkili distribütörü olduğumuz LS Electric, şalt ürünleri AĞUSTOS 2020 fiyat listesi [...]

Saypro Ofisi

İTOSB İstanbul Tuzla Organize Sanayi Bölgesi 8. Cad. No:7 Tepeören
Tuzla - İSTANBUL
+90 216 593 11 11

www.saypro.com.tr

saypro@saypro.com.tr

Bizi Takip Ediyor Musunuz?

Yeni ürünlerimizden ve kontrol sistemleri konularındaki bilgileri takip etmek için sosyal medyadan bizi takip edebilirsiniz.